Učivo 4.třída

UČIVO NA PO-PÁ 31. března - 3. dubna

Vítám Vás všechny v novém týdnu.  Podle množství odeslaných fotek přírody a výpočtů obvodů usuzuji, že se vám dobrovolné úkoly líbily a tak se pokusím pro tento týden zase něco vymyslet. Děkuji všem, kteří mi poslali jakoukoliv odezvu (fotky, obvody, nebo jen tak milý e-mail), vše mě to móóóc potěšilo.

Taky bych chtěla vědět, jaký by byl zájem o on-line spojení...zda by to dětem (tím pádem i vám, protože na začátku to bude chtít vaší pomoc) vyhovovalo dopoledne či odpoledne...podrobnější info pošlu do e-mailu.

Pokud byste se chtěli podívat, co je nového ve školní družině, podívejte se na družinové stránky! P. učitelky z družiny pro děti připravily fotečky a zábavné úkoly!!!

Aj:

 • Čj: Téma- podstatná jména r. mužského

uč. 82/poučka, 82/1- ústně rozdělit na rod m.životný, neživotný (použít 1.pád množného čísla+ukazovací zájmeno Ti-Ty), kouknout, jaké existují vzory, 83/3 ústně přiřazovat ke vzorům (použít 2. pádu jedn. čísla), dole v tabulce přečíst skloňování a koncovky tvrdých vzorů.

PS str. 50 celá

Dobrovolný úkol: napište si abecedu (34 písmen) a ke každému písmenu vymyslete podstatné jméno r.mužského tak, aby byl zastoupen každý vzor (pán, hrad, muž, stroj, předseda, soudce) alespoň 4krát. Některé vzory budou zastoupeny i vícekrát. Ke každému slovu připište vzor, např: A- automobil (hrad)....

Čtení: vzhledem k tomu, že nevím, kdy se vám do ruky dostane kniha V kůži rytíře, tak zde dávám k dispozici ofocené stránky, které nám zbývaly do konce. Je to opravdu překvapivé rozuzlení!!! dodám...

 • Mat:Téma - konstrukce obdélníku a čtverce

uč. 31-32, doporučuji postup konstrukce 31/2 B nebo D ústně projít, PS 22, 23 celé

( minulém týdnu jsem zadala osu úsečky, ale napsala jsem špatnou stránku (mám jiné vydání PS), pokud jste dělali str. 23, nevadí, můžete dodělat str. 24)
 • Př:Téma: Ekosystém potok a řeka   PS 32 - 34  (vydavatelství taktik zpřístupnil pracovní sešity on-line, zde je odkaz, jsou tam některá cvičení interaktivní a moc hezky připravená-interaktivita.etaktik.cz    + odkaz na přihlašovací údaje:  http://www.novaskoladuha.cz/certifikaty-domaci-vyuka-2020  Přír. Ps 4
uč. 82 - 85 pročíst či prohlédnout obrázky
 • Vl: Téma-Jagellonci   Můžete si  k českým dějinám pustit další díly na youtube- Dějiny udatného národa českého (díl 42-Husité až po 48 Jagellonci)
Výpisky:  uč. 39 Jagellonci českými králi (konec 15. - 1.pol 16. stol) Nakreslit znak Jagellonců... Na přání Jiřího z Poděbrad byl po smrti zvolen českým králem zvolen polský princ  Vladislav Jagellonský (15 let)-nezkušený, nerozhodný, stále na všechno přikyvoval- přezdívka"Král DOBŘE"(vládl 45 let). Ludvík Jagellonský (syn Vladislava) začal vládnout v 10 letech -"Král DÍTĚ". Musel bojovat s Turky. V nerovném boji r. 1526  se musel dát na útěk a zemřel v bažině zalehnut svým koněm (ve 20 letech). Tím skončila vláda Jagellonců. Za jejich vlády vzniklo mnoho GOTICKÝCH STAVEB.
 • Dobrovolný úkol: posílejte mi fotky gotických staveb na území ČR....udělám  z vašich příspěvků fotogalerii!!!
uč. str. 40 testík si můžete zkusit, zda si něco z dějin pamatujete!!! ***************************************************************************************************************

UČIVO NA PO-PÁ 23. - 27. března

Vyhrála knížka AŤ ŽIJÍ RYTÍŘI!  Tak než si budeme společně číst, vyber si hezkou knížku, při které Ti to bude utíkat...(pokud byste měl někdo knížku doma, tak mi napište, jinak během 14 dní je hromadně objednám)

Dobrý den, děkuji moc  rodičům, kteří mi napsali, že to s dětmi zvládli... bylo to povzbuzující i pro mne. Všem držím palečky i tento týden, kdybyste cokoliv potřebovali, neváhejte a zavolejte či napište. Vložila jsem i nějaké dobrovolné praktické úkoly... Budu do e-mailu vkládat také nějaké fotečky a dojmy z tohoto týdne, pokud budete mít chuť, ráda i já nějaké příspěvky  zhlédnu. Přeji hodně sil při dalším domácím učení a všechny děti moc zdravím!!!

Zde posílám odkaz, pokud by Vaše děti chtěly zhlédnout informace o Koronaviru zpracované MVČR, je to hezky podané- dětsky a srozumitelně. (Ahoj, já jsem Korona)

https://www.mvcr.cz/soubor/ahoj-ja-jsem-korona-pdf.aspx

Aj -p.uč.Veličová - prosím o opakování slovíček a doposud probraného učiva, ať alespoň nezapomeneme, co jsme spolu zvládli, zkuste na youtube kouknout na oblíbené dětské seriály v angličtině ( bezva jsou animáky pro prcky - např. Peppa pig- velmi jednoduché a srozumitelné věty 🙂 a kdo má chytrý telefon, zkuste aplikaci duolingo, lze nastavit různá témata a obtížnosti procvičování

AJ:  p.uč. Uhlířová  pracovní list doc1

ČJ: Téma: vzory podstatných jmen rodu ženského
 • procvičit v PS str.49 (celou)
 • uč. 81/2, 3 (celé věty+pád+vzor ), 4 diktát
Mat: Téma: obvod obdelníku, čtverce
 • uč. 27, 28 procvičte ústně či písemně (nechám na vás)
 • PS str. 20 písemně 1, 3, 4 (2 zatím vynechte)
 • dobrovolný úkol na poslání: změřte doma jakékoliv okno -  jeho strany - a pošlete mi na e-mail jeho obvod a já na oplátku pošlu obvod školního okna... schválně, které bude větší (:
 • Osa úsečky- opakování  PS 23/1,2,3 (pomocí kružítka)
 • Omlouvám se, ale neměla jsem přečíslovaný PS až do konce a místo str. 24 jsem napsala 23. Ale nevadí to až tak, str. 23 by děti dělaly příští týden. Takže kdo jste ještě matematiku nedělali, udělejte prosím str. 24. Děkuji
Př:  v PS vypracujte ekosystém Park  str. 29 - 31, v  učebnici prohlédněte obrázky, můžete si i přečíst, co Vás zaujme. Dobrovolný úkol: Vím, že venku netrávíte tolik času, ale pokud vycházíte na zahradu či na procházku do přírody, vyfoťte mi nějaké kvetoucí rostliny, stromy či živočichy, které potkáte... popište a zařaďte do ekosystému. Pokud se Vám to nepodaří zařadit či pojmenovat, pomůžu ... prosím do e-mailu!!! Těším se, taky něco pošlu... Vl: Téma: Po husitských válkách 15.stol  (uč. str. 38 - 39)-konec vlády Lucemburků
 • Opakování (ústně): Husitské války skončily. Češi uznaly za krále Zikmunda Lucemburského.
 • (písemně) Zikmund byl schopný panovník, ale nemohli mu odpustit, že nezabránil upálení Jana Husa. Brzy zemřel a protože neměl syna, skončila vláda Lucemburků. Na trůn usedl manžel Zikmundovy dcery, ale ten taky brzy zemřel a nedožil se narození syna Ladislava. Ten dostal přezdívku Pohrobek, protože se narodil po otcově smrti, na vládnutí byl příliš malý.
13 let byly české země bez krále - nastal v zemi zmatek :
 •  boj šlechty o vládu
 •  nebezpečí na cestách, okrádání kupců
 •  loupeže ve vesnicích

Byl zvolen nový král- Jiří z Poděbrad (šlechtic!!!, nebyl z královského rodu)

Byl přísný, spravedlivý, snažil se o uzavření mírových smluv mezi západoevropskými panovníky (nebojovat, ale jednat a domlouvat se!)  Evropa by tak byla bezpečnější před Turky ... proč? vysvětlete ústně...Myslíte si, že v současné době drží lidé pohromadě? *************************************************************************************************************   UČIVO NA PO-PÁ   16.-20. března

Dobrý den, vítám Vás v novém týdnu. Zatím jste nikdo nepsali, že by byl s nějakým učivem problém a tak postupuji dále. Systém, jak si učivo rozložíte, je čistě na Vás.Pokud něco opravdu nepochopíte, neklesejte na mysli, vše projdeme, až se setkáme v dubnu! (tedy doufám...). Nezapomeňte si zpívat v tomto nelehkém období!!! Je dokázáno, že hudba léčí! Místo VV a PČ si namalujte hezké obrázky do sešitu vlastivědy. Večer si chvilku čtěte, nahlas rodičům před spaním nebo jen tak pro sebe (-:

Přidám ještě nějaké odkazy na interaktivní stránky, možná to zpestří učivo z učebnic a pracovních sešitů

ČJ: uč. 79 vzor PÍSEŇ- přečíst poučky 79/1 ústně, 79/2 pís., 79/3 (na řádek vypsat slovo+vzor ve stejném tvaru), 79/5 pís. celé cvičení

      uč. 80 vzor KOST- přečíst poučky   80/1 ústně, 80/2 (na řádek vypsat slovo+vzor ve stejném tvaru), 80/3a, 80/4 celé

M: Diagramy   uč. 26 ústně procvičit , PS 19 celá strana

Úkol navíc: najděte v novinách nebo časopisech diagram, nalepte do univerzálního sešítku.

Opakování písemného dělení: PS 21/1,2 (celá)

Př:   téma: Ekosystém okolí lidských obydlí  uč. 50 - 58 projít(již zadáno z minulého týdne), PS 13 -15

VL:  téma: Husité- pokračování - výpisky

Husité (kalich ve znaku- nakreslete si znak do sešitu) si postavili vojsko. Za vůdce si zvolili výborného válečníka Jana Žižku.

Ve vojsku: sedláci, chudina z měst

Zbraně: vylepšené zemědělské nářadí (nakresli zbraně husitů), vozy, sloužící jako hradby proti nepříteli.

V letech 1420-1433 vypravil papež do Čech proti husitům vojsko. Měli ve znaku kříž - křižáci. Bitev (výprav) bylo celkem 5 a vždy vyhráli Husité.  Zikmund Lucemburský (syn Karla IV.) začal s nimi vyjednávat. Husité se rozdělili na dvě skupiny (pro vyjednávání, proti vyjednávání) a bojovali proti sobě r. 1434 v bitvě u Lipan. Vyhráli ti, co chtěli vyjednávat se Zikmundem a přijali ho za českého krále.