+ 420 311 537 761
zs.lochovice@sendme.cz
Základní škola
a Mateřská škola Lochovice

č.p. 4, 267 23 Lochovice

Návštěva Hornického muzea v Příbrami

První jarní den uskutečnili žáci druhých tříd exkurzi do Hornického muzea v Příbrami.

Cestovali jsme vlakem, a jako správní turisté jsme část cesty zvládli i pěšky. V Hornickém domku na Březových Horách jsme se seznámili s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Velikonoční atmosféru jsme vnímali všemi smysly. Vůně pečiva a dalších velikonočních pokrmů, lidové popěvky a vyprávění, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. S chutí si každý vyzkoušel pečení a ochutnávání sladkých jidášů, tradiční zdobení vajíček voskem, tvorbu beránka nebo velikonočního okénka z papíru. Zájemci si vlastnoručně vyzkoušeli pletení pomlázky. Na závěr jsme vzali do rukou řehtačky, hrkačky, klapačky a sborově znělo Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný.

Přejeme všem veselé Velikonoce a bohatou pomlázku.

Mgr. Iva Laštovičková, Ing. Šárka Lajtnerová

Comments are closed.